Галиција и друге шуме


САД КАД НАС ЈЕ СТИГЛО

Најновија песничка књига Ивана Новчића сведочи о стваралачком усавршавању основних поетичких ставова изнетих у претходној збирци. Док После потопа говори о различитим појавама у нашем друштву на критички начин, а често и са тоном јетке сатире, Галиција и друге шуме изоштрава фокус на две теме које се међусобно преплићу и условљавају једна другу, а то су: књижевност, а са њоме и актуелна поетска сцена; и искуство рата, о коме се у нашој књижевности врло ретко говори. Песнички лик и даље је огорчен и саркастичан, али сада критици друштва придодаје и искуства из сопствене прошлости. Иако им је речник непосредан и недвосмислен, нове песме имају нешто облије ивице. Дате су у много личнијем тону и говоре добрим делом о интимнијим, унутрашњим пределима.
Песме су настале из позиције (побуњеног) књижевника са маргине: „Ко си ти?“ / рече песникиња / на једној пригодној вечери / у част наших књига. /„Нико и ништа, / зато и јесам овде“, / одговорам јој знојав / од слузи сајамског ваздуха. Даље се овај положај преиспитује и на личном плану, али и на плану колектива. Згрожен моралним аспектом актуелне друштвене стварности, и оним како се та стварност приказује у књижевним делима, песник и не жели да заузме важније место у том систему незаслужених почасти. Он слика људе од важности, првенствено у културној јавности, доводећи у везу оне који су на власти и званичне књижевнике.
Сам наслов и структура појединих песама („Пролог“) директно упућује на Лирику Итаке, односно на стваралаштво Милоша Црњанског, и у том кључу је и треба читати – као песнички разговор са великим књижевником. Све алузије нису песничка поза, или неко литерарно надмудривање (њему је литерарност важна, али у другом смислу); он у стваралаштву Црњанског чита своју (и нашу) судбину. А ми Галицију и друге шуме можемо читати и као слику Итаке сто година од њеног првог објављивања, нарочито у деловима у којима говори у име своје генерације, годишта ‘72, „безбрадих натуршчика“ којих је највише страдало јер их је грађански рат затекао у служењу војног рока. Тиме се показује како је збирка песама од пре сто година актуелна и данас, а то много говори и о нашим великим уметницима, али и о судбини наше земље. За разлику од Првог светског рата, овај „наш“ рат, рат који смо ми доживели, или преживели, није ушао у антологије српске поезије („Српске антологије“), било да је приказан са осудом, било као афирмација, рецимо, епских вредности нашег наслеђа. Као да га није ни било.
Надежда Пурић Јовановић


https://www.bsmmc.rs/ovogodisnja-knjizevna-nagrada-srboljub-mitic-u-rukama-pesnika-ivana-novcica-iz-kraljeva/

https://www.krug.rs/vesti/kultura/5139-ivan-novcic-dobitnik-nagrade-srboljub-mitic.

htmlhttps://www.krug.rs/vesti/kultura/4713-promocija-knjige-pesama-galicija-i-druge-sume.html